WCAG - czym jest i dla kogo?

Dostępność cyfrowa staje się coraz bardziej istotnym aspektem projektowania i tworzenia treści online. W dobie rosnącej liczby użytkowników internetu, ważne jest, aby wszyscy mieli równy dostęp do informacji i usług online, niezależnie od swoich umiejętności czy ograniczeń. Właśnie dlatego powstały standardy dostępności treści internetowych, a jednym z najważniejszych z nich jest WCAG, czyli wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu standardowi, jego znaczeniu oraz dla kogo jest on przydatny.


Spis treści:


Czym jest standard WCAG?

 
WCAG (ang. Web Content Accessibility Guidelines) to skrót od ytycznych dotyczących dostępności treści internetowych. Jest to zestaw zaleceń opracowany przez World Wide Web Consortium (W3C), mający na celu zapewnienie, że treści online są łatwo dostępne dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich umiejętności czy narzędzi, których używają. Standard WCAG określa cztery główne zasady dostępności: Percepcyjność, Operowalność, Zrozumiałość oraz Niezawodność.
 
 

Deklaracja dostępności

 
Deklaracja dostępności jest oficjalnym dokumentem, w którym organizacja zobowiązuje się do zapewnienia dostępności swojej strony internetowej lub aplikacji. W deklaracji określa się, jakie kroki podejmowane są w celu zapewnienia dostępności, jakie standardy są stosowane oraz jakie wsparcie oferowane jest użytkownikom w przypadku problemów z dostępnością.
 
 

Dla kogo jest przydatna dostępność cyfrowa?

 
Dostępność cyfrowa jest niezwykle istotna dla różnorodnych grup użytkowników, które mogą napotykać różne ograniczenia w korzystaniu z treści online. Osoby z niepełnosprawnościami, takie jak osoby niewidome, niedowidzące, głuche, osoby z ograniczoną sprawnością ruchową czy dysfunkcjami poznawczymi, są jednymi z głównych beneficjentów poprawy dostępności cyfrowej. Ograniczenia te mogą znacząco wpływać na ich zdolność do korzystania z internetu, dlatego zapewnienie dostępności jest kluczowe dla zapewnienia równego dostępu do informacji i usług online.

  • Osoby niewidome i niedowidzące stanowią około 1% populacji światowej, co oznacza, że dotyczy to około 70-75 milionów ludzi na całym świecie.

  • Osoby głuche stanowią około 1% do 2% populacji światowej, co oznacza, że dotyczy to około 70-150 milionów ludzi na całym świecie.

  • Osoby z ograniczoną sprawnością ruchową stanowią około 15% populacji światowej, co oznacza, że dotyczy to około 1 miliarda ludzi na całym świecie.

  • Osoby z dysfunkcjami poznawczymi mogą obejmować różne grupy, takie jak osoby z autyzmem, ADHD, zaburzeniami uczenia się itp. Szacuje się, że około 15-20% populacji światowej ma jakieś formy dysfunkcji poznawczych, co oznacza, że dotyczy to około 1-1,5 miliarda ludzi na całym świecie.

Jednak dostępność cyfrowa korzystna jest także dla innych grup osób. Osoby starsze, które mogą mieć problemy z widzeniem, słuchem lub pamięcią, mogą również korzystać z poprawionej dostępności treści online. Ponadto, osoby korzystające z urządzeń mobilnych, które często mają mniejsze ekrany lub inne ograniczenia techniczne, mogą znaleźć łatwiejsze korzystanie z witryn internetowych, które są zaprojektowane z myślą o dostępności. Nawet osoby z tymczasowymi problemami, takimi jak złamana ręka, mogą znaleźć korzyści w łatwo dostępnych treściach online. Dlatego też dostępność cyfrowa jest kluczowym elementem tworzenia bardziej przystępnych stron internetowych dla wszystkich.
 
 

Dla kogo zasady WCAG są obowiązkowe?


Zasady WCAG są obowiązkowe dla różnych podmiotów, w tym dla instytucji publicznych, agencji rządowych oraz organizacji komercyjnych, które świadczą usługi online. W niektórych jurysdykcjach istnieją prawa regulujące dostępność cyfrową i wymagające stosowania standardów WCAG.
 
 

Założenia WCAG

 
Percepcyjność

Zapewnienie percepcyjności oznacza, że treści online muszą być dostępne dla różnych zmysłów. Oznacza to, że treści muszą być prezentowane w sposób zrozumiały dla wszystkich użytkowników, niezależnie od ich zdolności do widzenia, słyszenia czy innych zmysłów. Dla osób niewidomych lub niedowidzących oznacza to na przykład zapewnienie alternatywnych opisów obrazów, a dla osób głuchych - napisanej transkrypcji treści audio lub wideo.

Funkcjonalność

Funkcjonalność odnosi się do łatwości obsługi strony internetowej. Treści online muszą być tak zaprojektowane i zaimplementowane, aby użytkownicy mogli łatwo poruszać się po stronie, nawigować między elementami i korzystać z interaktywnych funkcji. To zapewnia, że osoby z różnymi umiejętnościami fizycznymi mogą korzystać z witryny bez problemów, niezależnie od używanego urządzenia.

Zrozumiałość

Zrozumiałość oznacza, że treści online muszą być jasne i zrozumiałe dla wszystkich użytkowników. Treści tekstowe powinny być łatwe do przeczytania i zrozumienia, a struktura strony internetowej powinna być logiczna i intuicyjna. To pomaga wszystkim użytkownikom, niezależnie od poziomu umiejętności czy języka, w zrozumieniu i korzystaniu z treści online.

Niezawodność

Niezawodność oznacza, że treści online muszą być kompatybilne z różnymi agentami użytkowników, takimi jak przeglądarki internetowe, czytniki ekranowe czy technologie wspierające dostępność. Zapewnienie, że strona internetowa działa poprawnie na różnych platformach i dla różnych grup użytkowników, jest kluczowym elementem zapewnienia dostępności cyfrowej.
 
 

Poziomy WCAG


Standard WCAG
definiuje trzy poziomy dostępności: A, AA i AAA, które służą jako wyznaczniki stopnia zgodności treści internetowych z wymogami dostępności. Każdy z tych poziomów określa różne wymagania, które muszą być spełnione, aby treść była uznana za dostępną dla różnych grup użytkowników.

Poziom A

Poziom A stanowi podstawowe wymagania dotyczące dostępności treści internetowych. Obejmuje on niezbędne kroki, które należy podjąć, aby umożliwić dostęp do treści osobom z różnymi niepełnosprawnościami. Wymagania na poziomie A są kluczowe dla zapewnienia minimalnej akceptowalnej dostępności i obejmują m.in. dostarczanie alternatywnych tekstów dla nieobrazowych elementów, zapewnienie dostępu do treści przy użyciu klawiatury oraz zapobieganie niezamierzonemu wywoływaniu zmian treści na stronie.

Poziom AA

Poziom AA wprowadza dodatkowe wymagania, które poprawiają dostępność treści dla większej liczby osób. Wymagania te są bardziej rygorystyczne niż na poziomie A i obejmują m.in. dostarczanie alternatywnych napisów dźwiękowych dla treści audio i wideo, zapewnienie odpowiedniej kontrastowości między tekstem a tłem oraz umożliwienie możliwości dostosowania czasu wyświetlania treści dla użytkowników, którzy potrzebują więcej czasu na odczytanie informacji.

Poziom AAA

Poziom AAA to najwyższy poziom dostępności treści internetowych, obejmujący najbardziej rygorystyczne wymagania. Treści spełniające wymagania na poziomie AAA są dostępne dla większości użytkowników, włączając w to osoby z najbardziej wymagającymi potrzebami dostępności. Wymagania na poziomie AAA mogą być trudne do osiągnięcia i mogą wiązać się z wysokimi kosztami, jednak zapewniają one najwyższy poziom dostępności dla wszystkich użytkowników.
 
 

Dlaczego warto wdrożyć WCAG na swoją stronę internetową?


Wdrożenie standardu WCAG na swoją stronę internetową ma wiele korzyści. Po pierwsze, zapewnia to lepszy dostęp do treści dla osób z niepełnosprawnościami, co jest moralnie i etycznie właściwe. Po drugie, poprawia to doświadczenie wszystkich użytkowników, ponieważ zasady WCAG promują przejrzystość, czytelność i łatwość korzystania z witryny. Ponadto, stosowanie standardów WCAG może przynieść korzyści biznesowe, takie jak poprawa reputacji marki, zwiększenie zasięgu użytkowników oraz uniknięcie potencjalnych konsekwencji prawnych związanych z naruszeniem przepisów dotyczących dostępności cyfrowej.
 
 

Zakończenie


Dostępność cyfrowa
i stosowanie standardów WCAG są niezwykle istotne w dzisiejszym świecie internetu. Zapewnienie, że treści online są dostępne dla wszystkich użytkowników, nie tylko poprawia ich doświadczenie, ale także promuje równość i sprawiedliwość. Dlatego warto podjąć wysiłek i wdrożyć standard WCAG na swojej stronie internetowej, aby uczynić internet bardziej dostępnym i użytecznym dla wszystkich.

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy z Tychów, która pomoże Ci w stworzeniu strony internetowej zgodnej ze standardami WCAG, to dobrze trafiłeś! Jako firma z wieloletnim doświadczeniem w branży tworzenia stron internetowych, jesteśmy gotowi sprostać Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Nasz zespół specjalistów zadba o to, aby Twoja strona była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale także dostępna dla wszystkich użytkowników, zgodnie z zasadami WCAG. Dzięki naszym usługom możesz mieć pewność, że Twoja witryna będzie przyjazna dla osób z różnymi potrzebami dostępności. Skontaktuj się z nami już dziś, a pomożemy Ci stworzyć stronę internetową, która wyróżni się w sieci!
SZUKAJ DOMENY
SPRAWDŹ, CZY INTERESUJĄCA CIĘ NAZWA DOMENY JEST WOLNA
Kontakt
Adres: ul. Fabryczna 11, 43-100 Tychy
Tel. kom.: 508-166-109
Godziny otwarcia: Pn-Pt od 8:00 do 16:00
E-mail: info@control.net.pl
199
Facebook Fans
SSL
Bezpieczna
Napisz do nas:
Go to top
Zadzwońcie do mnie